Yararlı İçerik

Telegram Bot Yapımı #1

Telegram, WhatsApp alternatifi olan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Şuana kadar ülkemizde değeri pek bilinmese de son günlerde Whatsapp ile yaşanan olaylar nedeniyle popülerliği kat kat arttı ve Whatsapp’ın tahtını sallayacak gibi duruyor.

Telegram’ın sahip olduğu en güzel özelliklerden biri olan bot desteği de rakiplerine karşı güçlü bir fark yaratıyor.

Bu yazı serisinde, Telegram botları oluşturup bu botları nasıl yöneteceğimizi göreceğiz. Hatta yazı serisinin devamında küçük bir uygulama da yazacağız.

Telegram’da Bot Oluşturma

Bot oluşturabilmek için @BotFather{.rank-math-link} isimli botu kullanacağız. Bu bot ile konuşmaya /start diyerek başlıyoruz. BotFather, bize detaylı bir komut listesi ve bu komutların açıklamalarını gönderiyor.

Şimdi /newbot komutunu vererek yeni bir bot oluşturmak istediğimizi belirtiyoruz. Botumuza vermek istediğimiz ismi ve botumuzun alacağı kullanıcı adını girmemizi istiyor ve giriyoruz.

”görseller alıntıdır”

telegram'da bot oluşturma </figure>

Not: Dikkat etmemiz gereken bir nokta var. Bota vereceğimiz kullanıcı adının bot kelimesi ile bitmesi gerekiyor.

 </figure>

Ve böylece botumuz oluşmuş oluyor. @BotFather{.rank-math-link.rank-math-link} bize (Benim siyah ile karaladığım alan.) bir erişim kodu (token) verdi. Artık bu token ile botumuzu HTTP istekleri ile yönetebileceğiz.

Yine aynı şekilde @BotFather‘a /mybots komutunu vererek sahip olduğunuz botları görebilirsiniz. Ve ayarlarını değiştirmek istediğiniz bota tıklayarak açıklamasını, token’ini, resmini v.s. değiştirebilirsiniz.

Sonraki derslerde HTTP istekleri{.rank-math-link} ile botumuza gönderilen mesajları alabilecek ya da botumuz sayesinde mesajlar gönderebileceğiz.

Kategoriler
Yararlı İçerik

Yorum ekle

*

*