Yararlı İçerik

Mutlaka İşinize Yarayacak! Chromium Tarayıcı Eklentileri

Bu eklentileri Chromium tabanlı tüm tarayıcılarda kullanabilirsiniz

Peki Chromium tabanlı tarayıcılar hangileri ?

  1. GOOGLE CHROME : En popüler Chromium tabanlı tarayıcıdır. Ancak zamanla açık kaynaklı yazılımdan uzaklaştılar. Fakat, Google Chrome’un temeli Chromium platformu üzerine inşa edilmiştir. 
  2. MICROSOFT EDGE : Microsoft’un Internet Explorer’ının önemli bir gelişmiş versiyonudur, ancak henüz Chrome veya Firefox ile karşılaştırıldığında popülerlik kazanmamıştır.
  3. OPERA : Chromium’un avantajına ve ücretsiz VPN gibi ek özelliklere sahiptir. Tarayıcı hem hızlı hem de güvenilirdir. Nadiren çöküyor. Opera kesinlikle en popüler tarayıcılardan daha iyi bir deneyimdir.
  4. IRON BROWSER : Google Chrome’un biraz basitleştirilmiş bir sürümüdür, ancak yeterince güçlüdür ve verilerinizi takip etmez.
  5. EPİC BROWSER : Oturum başına ortalama 600+ izleme girişimini durdurduğunu iddia ediyor.
  6. COLİBRİ : Firefox veya Chrome gibi başka bir web tarayıcısı değil, tamamen farklı bir tarama deneyimi. Birden çok sekmeye göz atabilirsiniz, ancak web sayfası segmentlere ayrılabilir. Böyle bir yapının ardındaki amaç, tarayıcıyı ultra hızlı tutmaktır.
  7. BLİSK : Chromium’a dayandığından güçlüdür, ancak gerçek güç, geliştirme için gerekli araçların tarayıcının kendisiyle entegre edilmesinde yatmaktadır.
  8. BRAVE : Hızlıdır, güvenilirdir ve verilerinizin izlenmesini engeller. Güvenilirliğinin ardındaki sebep, Mozilla’nın eski CEO’larından biri tarafından kurulmuş ve işini doğru bilen bir geliştirici ekibi tarafından geliştirilmiş olmasıdır.
  9. VIVALDI : Opera’nın kurucu ortaklarından birine ait bir şirket tarafından geliştirilmiş, mükemmel bir şekilde tasarlanmış estetik bir tarayıcıdır. 

Resimlerin üzerine gelerek tam boyutlu görmeninizi sağlayan Hover Zoom+:

Hover Zoom+ eklentisi sayesinde bir resmin üzerine fare imlecini getirdiğinizde resmin orijinal boyutunu herhangi bir yeni pencere açmadan görebiliyorsunuz. Üstelik resmin üzerine fare imlecini getirip büyüttüğünüzde, klavyenizde ‘S’ tuşuna basarak resmi direkt olarak indirebiliyorsunuz.

Bir internet sayfasının en sade halini PDF olarak kaydedip çıktı almak için Print Friendly & PDF:


Bu eklenti, tam öğrenci dostu bir eklenti. Bu eklenti sayesinde bir internet sayfasını yazdırmak istediğinizde sitedeki resimler, reklamlar, linkler ve bütün gereksiz unsurları kaldırarak karşınıza salt metni çıkartıyor ve üzerinde düzenlemeler yapmanıza izin veriyor. Bu eklenti ödev yaparken çok işinize yarayabilir.

Kısaltılmış linklerin güvenli olup olmadıklarını görmek için Unshorten.link


Unshorten.link eklentisi sayesinde bu kısaltılmış linklerin zararlı yazılım barındırıp barındırmadığını tespit edebiliyorsunuz.

Görseller ile arama yapmak için TinEye:


TinEye eklentisi, elinizde bir resmin kalitesiz hali bulunduğunda ve daha kalitelisine ihtiyacınız olduğunda işinize çok yarayabilecek bir eklenti. Bu eklentide bir resmi aratıp resmin benzerlerini kapsayan internet sitelerini görebiliyorsunuz.

Karşılaştığınız bir yazı tipini anında öğrenmek için WhatFont:


WhatFont eklentisi, özellikle Photoshop üzerinde çalışmalar yapan serbest çalışanlar için fazlasıyla faydalı bir eklenti. Bu eklenti sayesinde internette karşılaştığınız bir yazının fontunu direkt olarak görebiliyorsunuz.

Sadece tarayıcı üzerinde farklı fare imleçleri kullanmak için Custom Cursor for Chrome
https://www.youtube.com/embed/2Ut6faTRJ6A?start=Bu eklenti sayesinde tarayıcı üzerindeyken fare imlecinizi istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. İsterseniz eklentinin kendi fare imleçlerini kullanabilir, isterseniz farklı imleçler indirip kullanabilirsiniz.

Sadece tarayıcı üzerinde farklı fare imleçleri kullanmak için Custom Cursor for Chrome

Bu eklenti sayesinde tarayıcı üzerindeyken fare imlecinizi istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. İsterseniz eklentinin kendi fare imleçlerini kullanabilir, isterseniz farklı imleçler indirip kullanabilirsiniz.

Kategoriler
Yararlı İçerik

Yorum ekle

*

*