Yararlı İçerik

DÜNYANIN EN TEHLİKELİ BİLGİSAYAR VİRÜSLERİ

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere dünyada bilgisayar tarihinde yaşanmış olan en tehlikeli virüslerden bahsedeceğim.

1-) MYDOOM : Mydoom dünyanın gördüğü en tehlikeli virüslerden biriydi. 2004 yılında ortaya çıkan Mydoom bulaşığı bilgisayardan özür dileyen özür dileyen ilginç bir yapıya sahipdi. Kimin tarafından yazıldığı asla belirlenemeyen virüs çıktığı dönemdeki dünya e-posta trafiğini felç etmişti. Mydoom dünya çapında 38 milyar dolarlık zarara neden oldu .

2-) STORM WORM : 2007 yılında ortaya çıkan bu zararlı yazılım, ‘Müslümanlar ve Hristiyanlar’ arasında savaş başladı gibi sahte haber başlıklarıyla yayılıyordu. Aslında bir trojan olan yazılım, bilgisayarların uzakdan kontrol edilmesini sağlıyordu. Şimdiye kadar Storm Worm’dan 1800 e-posta etkilendi.

3-) CIH : Bilgisayarla 90’lı yılların sonlarında tanışmış insanlar için Chernobly hala korkulu bir rüyadır. 1998 yılında ortaya çıkan CIH virüsü Çernobil faciasının yaşandığı gün devreye girmişti. CIH virüsü, sabit diskleri çalışmaz hale getirip BIOS’lara zarar veriyordu. Dünya çapında sayısız bilgisayar için kabus olan Chernobly 80 milyon dolarlık hasara neden oldu

4-) I LOVE YOU : Bu virüs maddi zarar kadar saldırdığı kişinin kalbini kırmasıyla ünlüydü. Melissa virüsü gibi e-posta yoluyla yayılan zararlı yazılım kendini bir aşk mektubu gibi tanıtıyordu. Mektubu okuyan kişinin bilgisayarını ele geçiren virüs daha sonra listede bulduğu herkese kendini yolluyordu. Önemli dosyaları silen virüs yüzünden 2000 yılında 8.7 milyar zarara neden oldu

3-) COD RED : 2001 yılında ortaya çıkan bu zararlı yazılım, sunuculara saldırmayı seçiyordu. Sadece tek günde 359 bin bilgisayara yayılan Cod Red, Beyaz Saraya’da saldırmak için kullanıdı. Bilgisayarı aşırı yükleyen bu virüs, aynı zamanda bir arka kapı oluşturarak bilgisayarın kontrolünü başka insanlara veriyordu. 3 ay boyunca tehtidi süren virüsün günlük zararı ise 200 milyon dolar oldu.

6-) CONFİCKER : 2008 yılında ortaya çıkan bu zararlı yazılım şu anda 200 milyon dan fazla ülkede etkili. Tam anlamıyla tüm güvenlik önlemleri alınmamış bilgisayarları ele geçiren Conficker bilgisayarları açık kapı haline getiriyor.

7-) SİRCAM : [email protected] adlı zararlı yazılım ilk olarak 2001 yılında ortaya çıktı. Yerleştiği bilgisayarları ele geçiren ve sistemden seçtiği dosyaları rastgele iletişim listesindeki kişilere yollayan bu zararlı yazılım birçok kişiyi kandırmıştı. Dosyaları rastgele silen yazılım insanların birbirine olan sanal güvenini zedeledi.

Size tavsiyem günümüz şartlarında herkes bilgisayar başında olduğu için bu tür virüslere kapımız açık dikkat etmenizde fayda var.

Kategoriler
Yararlı İçerik

Yorum ekle

*

*