Haberler

Blokzincir (Blockchain) Nedir?

Merhaba SOHEXO ailesi. Bugün popüler gündemden hiç düşmeyen ve Türk firmalarının ardı ardına iflas açıklaması yaptığı, borsada işlem gören kripto paraların altyapısı ve teknolojisi hakkında konuşacağız. Temelde kripto para ne demek kısaca bir bakalım…

Kripto para dijital veya elektronik para demektir. Dijital ortamda yapılan işlemlerin güvenliği kriptografi adı verilen şifreleme tekniği ile şifrelenerek sağlandığı için bu parlara kripto para adı verilmiştir. Kripto paraların büyük çoğunluğu tüm kayıtların birden fazla noktada saklandığı (dağıtık), merkezi olmayan ve hiçbir kaydın silinemediği bir blok zincirinin tezahürüdür. İşte bu noktada kripto paraların altyapısı olan, blockchain teknolojisi devreye giriyor.

Blokchain kavramı blok olarak nitelendirilen tek tek işlemlerin bir zincire benzer şekilde birbirine eklenerek oluşturduğu ve tüm işlemlerin (blokların) kayıtlarının tutulduğu tek zinciri ifade etmek için blok ve zincir kelimelerinden türetilmiştir. Yani Türkçe çevirisi blokzinciridir. Blockchain, Bitcoin ve diğer kripto para işlemlerinin gerçekleştiği ve bu işlemlerin kayıt altına alındığı, bilgisayarlar arasında kişiden kişiye değer aktarımına izin veren bir sistemdir. Aslında bakacak olursanız çok da yeni bir teknoloji değil. Zira bu teknoloji ile geliştirilen Bitcoin DeepWeb ve DarkWebb adı verilen kötü ve illegal niyetli site ve forumlarda para alışverişlerinde kullanıyordu. Kişisel görüşüm bitcoinin sermayesinin kan ile dolu olduğu ve günümüzdeki talebi bu sitelerde yapılan illegal tüm işlemlerin meşrulaştırılmasına ve kolaylaştırılmasına olanak hazırladığıdır. Ayrıca çok kesin olmamak ile birlikte Bitcoin ile birlikte Blockchain teknolojisinin kurucusu takma adı Satoshi Nakamato olduğu düşünülen bir kişidir.

Günümüzde blokzinciri ve kriptoloji sadece kripto parlarda değil, veritabanlarını şifrelemede ve siber güvenlik sektörlerinde bir koruyucu önlem olarak da kullanılmaktadır. Ancak beşeri bir üründen söz ediyoruz ve kripte edilmiş bilgiler belgeler veya sistemlerin zor olsa da çözülebilir ve anlaşılabilir olduğu da bilinen gerçekler arasındadır.

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz yorumlarda belirtebilirsiniz..

Kategoriler
Haberler

Yorum ekle

*

*